warning: Creating default object from empty value in /home/ihya/domains/ihya.com/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

cilt

Posted by Arif

Lazer nedir?

Tek renkli, oldukça düz, yoğun ve aynı fazlı paralel dalgalar halinde hareket eden yüksek güçlü ışık demetine lazer denir. Lazer, doğada var olmayan, üretilen en gelişmiş ve en son keşfedilmiş ışık kaynaklarındandır. Lazer kelimesi "Light Amplification of Stimulated Emission of Radiation" cümlesinin kısaltılmış halidir.

Lazer ışığı normal ışıktan farklı yapıya sahiptir. Normal ışık her tarafa yayılırken lazer tek bir doğrultuda yayılır. Normal ışık tüm renklerin karışımından ibaret örneğin beyaz bir ışık iken lazer ışığı hangi dalga boyunda oluşturulmuşsa o dalga boyuna ait tek renktedir (visible spectrum) veya renksizdir (infrared). Lazer ışığı dalgalarında birbirine uygunluk vardır. Lazer ışığı çok uzaklara da bu uygunluğu koruyarak ulaşır.

Normal bir beyaz ışık insan cildinde yüzeyel seviyede kalmakta iken, lazer ışığı insan cildini geçerek daha derinlere varabilmektedir. Enerji taşıyan photon tanecikleri tarafından iletildiği ve hedef kitlelerde parçalama, bozulma, değişime uğratma gibi etkiler yaratabildiği için, lazerler tıp alanında farklı alanlarda kullanılabilmektedir.


Son yorumlar