warning: Creating default object from empty value in /home/icom/domains/ihya.com/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Grip Maskesi

Domuz gribine karşı kullanımı yaygınlaşan maskenin etkinliğini artırmak için bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

Erkeklere tıraş olduktan sonra maske takmaları, maskenin bir kişi tarafından kullanılması ve başkasıyla paylaşılmaması tavsiye ediliyor.

3M Türkiye firması yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Domuz gribi salgınının başlamasının ardından maskeye olan talep arttı.

Fabrikalarındaki üretimin yüzde 80 arttığını ifade eden şirket yetkilileri, maskelere diğer ülkelerden de yoğun talep olduğunu belirtti.

Talepleri karşılamak için üretimlerini 2 kat artırmayı planladıklarını dile getiren yetkililer, maske üretimi yapan diğer firmaların da yoğunluk yaşadığını söyledi.

Maskelerin kullanımı konusunda vatandaşların dikkatli olmasını isteyen yetkililer, bir maskeyi sadece bir kişinin kullanması ve başkasıyla paylaşmaması gerektiğini belirtti.

Astım hastalarının maske kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmaları gerektiğini vurgulayan yetkililer, şu açıklamalarda bulundu:

Posted by Arif

Yüz maskeleri ve N95 respiratörleri kullanmanın yeterli koruma sağlayacağı konusu kesin değildir. N95 respiratörlerinin çoğu 0.3 mic. büyüklüğündeki parçacıkların % 95 ini geçirmez. Ancak H1N1 virüsü yaklaşık 0.1 mic. büyüklüğündedir. Bu yüzden H1N1 e karşı N95 in koruyuculuğuna güvenmek, sivrisinek tellerinden yapılmış bir şemsiye ile yağmurdan korunmaya benzer...

Bu durumda kullanılan ilaç(İsmini veremiyorum) ; H1N1 virüsünü öldürmez ancak Virüsün doğal ömrü tamamlanıncaya kadar (1-2 hafta) daha fazla yayılıp çoğalmasını durdurarak zarar vermesini önler.

Ellerin sık sık yıkanması (Zaten bütün yetkili açıklamalarda önemle dile getiririliyor) “Elleri yüzünüzden uzak tutun. Yemek yeme ve banyo (yüz yıkama) zorunlu haller dışında ellerinizle yüzünüzün harhangi bir yerine dokunmaktan sakının.

Posted by asya

Domuz gribinden maske takarak korunmak mümkün mü?

Türkiye’de en çok ameliyat maskeleri tercih ediliyor. Ancak yandan gevşek olan ameliyat maskeleri, ağızdan çıkan zerrelerin çevreye yayılmasını önlerken çok da etkili olduğu düşünülmüyor.

1 METREDEN FAZLA YAKLAŞMAYIN!

Yüzü daha sıkıca saran ‘Respiratör’ denilen maskeler ise ağızdan çıkan daha küçük zerrecikleri filtre edebildiğinden doğru kullanıldığında Domuz Gribi virüsüne karşı daha etkin koruma sağlıyor. Uzmanlar, hasta olduğundan şüphelenilen ve hasta olanlarla 1 metre mesafeden yakın temas kurulacağı zaman mutlaka maske takılmasını öneriyor.

KİMLER RİSK GRUBUNDA?

* Hamileler (özellikle ilerlemiş hamilelikler)

* Bebekler ve 5 yaş altı çocuklar

* Kronik kalp hastalığı, solunum veya böbrek hastalığı ya da diyabetliler

* Organ nakli ameliyatı olanlar ile kanserli hastalar

* 65 yaş üstündeki yaşlılar.


Son yorumlar