warning: Creating default object from empty value in /home/ihya/domains/ihya.com/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Herbaryum

Posted by Arif

Herbaryum: Genel manasıyla bitkilerin konulup saklandığı yerlerdir. Bu, bir çeşit bitki müzesi gibi düşünülebilir. Koruma bilimsel amaçlı olmaktadır. Yani “bitki materyallerinin bilimsel amaçlar doğrultusunda ve bilimsel yöntemlerle kullanılmak üzere, konulup saklandığı yerlerdir”. 1) Bitkilerin Toplanması ve Bitki Toplamada Dikkat Edilecek Hususlar Teşhis için, asıl olan materyallerin canlı olarak incelenmesidir. Kuru materyallerin incelenmesi ovaryum, sepal, ve petal analizlerinde zorluklar doğurmaktadır. Ancak sıcak suda ıslatmak suretiyle bu zorluklar aşılabilmektedir.

a) Bitkilerin toplanmasında dikkat edilecek hususlar:

1) Toplanacak bitkilerin tüm organlarının yerinde ve eksiksiz olması gerekmektedir. Kök, gövde, çiçek ve meyve gibi organlarının bulunmasına dikkat edilmelidir. Çünkü teşhis için tüm bu organlar tek tek incelenmektedir. Varsa toprakaltı kısımları, taban ve gövde yapraklarının bulunması da ayrıca önemlidir. önemlidir.


Son yorumlar